Bölümlerimiz

Uçak Bakım Alanı

Uçak, helikopter ve diğer hava araçlarının her türlü bakım ve onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılması aşamalarında görev yapan kişidir. Uçakların motor kısmını kontrol eder, onarım ve bakımını yapar; Mümkün olduğunca ekonomik davranarak, arızalı parçaların tekrar kullanıma sunulması veya servis dışı edilmesi işlemlerini yapar; Bakım ve onarım kataloglarını okur, iş ve işlemleri takip eder, gerekli testleri yapar.

Perçin makineleri, Kesme aletleri, Şekillendirme aletleri, Mekanik/Elektronik ölçüm aletleri, Motor test üniteleri (bremzevb), Yüzey düzgünlük ölçüm aletleri, Çeşitli el aletleri ve avadanlıklar ile çalışır. 

Bu bölümü seçecek olan öğrencilerin Uçak bakım ve onarım teknisyeni olmak isteyenlerin; Fiziğe ve özellikle mekanik konulara ilgili ve bu alanlarda başarılı, Şekil ilişkilerini görebilen, Ellerini eşgüdümle kullanabilen, Sorumlu, dikkatli, kurallara uyan, Başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, Yenilikleri takip edebilen kimseler olmaları gerekir.

Uçak ve helikopter bakım ve onarım teknisyenleri uçak hangarlarında, uçak ve helikopter bakım ve onarım ünitelerinde çalışırlar. İşini yürütürken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir. Özel hava yollarında, hava limanlarında, uçak fabrikalarında, uçak bakım-onarım atölyelerinde, Türk Hava Yolları'nda, uçak fabrikalarının üretim ve montaj hattında çalışırlar. Uçak ve helikopter bakım- onarım teknisyenliği, gelecek görünümü açısından gelişen bir meslektir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır.